Hogyan zajlik nálam a terápia?

Hogyan zajlik nálam a terápia?

Ha egyéni terápiát végzek, akkor elsősorban A kognitív viselkedésterápia sok más pszichoterápiától abban különbözik, hogy a pszichológus egyenrangú és együttműködő partnerként viszonyul a klienshez, aki az ülések aktív résztvevője.

A klienssel együttesen feltárjuk a problémát, majd olyan célokat tűzünk ki, amelyek felé a terápia során haladni szeretnének. A célok kitűzése alapul szolgál a terápiás ülések tervezéséhez és a megoldások megtalálásához.

A kognitív viselkedésterápia célja az új készségek elsajátítása is. Például egy szorongásban szenvedő ember például élete során gyakran azt tanulja meg, hogy a szorongás hatására élettere beszűkül, és a félelem is fennmarad. A kognitív viselkedésterápia segítségével segítségemmel fokozatosan megtanul szembenézni a félelmeivel, és ahogy saját képességeit és erőforrásait egyre inkább megtapasztalja, úgy lesz egyre felszabadultabb, életminősége pedig nagymértékben javul.

A következő néhány ülés arra szolgál, hogy minél jobban megismerjem a klienst és a problémáit, ezeket a nehéz helyzeteit alaposabban feltárjuk. Ezt pszichológiai tesztek általa kitöltésével, majd közös kielemzésével egészítem ki.

A terápiás szerződés által meg van határozva, hogy egy alkalom 50 perc időtartamú,  heti rendszerességgel kér házi feladatokat, melyet a következő alkalommal közösen feldolgozunk.

A kliens a terápiás üléseken megszerzett, megélt tudás hatására újfajta tudásra, belátásra, tapasztalatokra tehet szert.

Folyamatosan figyelem, hogy  milyen változások, előre lepések történnek, elkezdődik-e a pozitív változás.

A terápia lezárása alkalmával megbeszéljük, hogy honnan hová jutottunk, milyen  fontos fordulópontokra számíthat a jövőben. Ekkor már ritkábban találkozunk, végül befejezzük a folyamatot.

Természetesen, ha a kliens nehezebb élethelyzetbe kerül, és szüksége van a személyes találkozásra, megkapja a lehetőséget.

Párterápia

Elvében azonos az egyéni terápiával. Az eltérés itt olvasható.

Ennek a folyamatnak célja, hogy elsajátítsák a mindkettőjüknek elfogadható kommunikációt, és egymás kölcsönös támogatást, pozitív érzéseiket.

Kezdetben külön-külön ismerkedek meg a pár tagjaival. Ezt követően a párterápián mindkét fél már egyszerre van jelen.

Párterápiánál nélkülözhetetlen

  • a valós elhatározás
  • szívből jövő eltökéltség
  • folyamatos nagy levegő
  • komoly önkritika mindkét félnél
  • igazi felelősségvállalás
  • mindenképp változni és változtatni akarás
  • elég fájdalom tűrő képesség
  • komoly szorgalom
  • őszinte tenni akarás
  • komoly szeretet, vagy legalábbis szeretni akarás

A párterápia egy speciális pszichoterápiás forma, mellyel segítek felismerni és megoldani a kapcsolatukban előforduló konfliktusokat és kihívásokat.

A párterápia közben rengeteget tanulnak magukról és egymásról.

Ezen az úton nemcsak a kapcsolat javítása a cél, hanem az egyéni fejlődés is. A párok megtanulják, hogyan hallgassák meg és értsék meg egymást, hogyan kezeljék a konfliktusaikat és hogyan építsenek erős és egészséges kapcsolatot. A kapcsolat fejlődésével párhuzamosan ők maguk is többek, jobbak – nagyobbak – lehetnek, mint tegnap voltak.

Másfajta házi feladatokat kapnak: Problémás helyzeteket kell kipróbálniuk, erről naplót vezetnek, és a következő megbeszélésen közösen kielemezzük.

Ez a módszer nagyon bevált. Képessé válnak olyan dolgokat is észre venni, amit eddig nem tudtak megismerni.

Egyre jobban meg lehet hozni a kedvüket ahhoz, hogy kipróbáljanak egy jó kapcsolatot.